HIGIENA !

Higiena jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej to pierwszy etap profilaktyki stomatologicznej. Odgrywa ona największą rolę w zapobieganiu dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii próchnicowych i w konsekwencji powstaniu nieodwracalnych zmian w tkankach zębów i przyzębia. Codzienna higiena jamy ustnej obejmuje: regularne szczotkowanie zębów odpowiednią szczoteczką i pastą, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i języka. Dobranie odpowiednich przyrządów i preparatów pozwala na utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej i dobrego samopoczucia.

Dobór właściwych produktów i artykułów przeznaczonych do higieny jamy ustnej wymaga często przeanalizowania warunków w jamie ustnej konkretnego pacjenta przez lekarza dentystę.

W doborze właściwych środków higieny jamy ustnej odgrywają m.in:
– wiek pacjenta
– stan szyjek zębowych
– stan dziąseł i brodawek zębowych
– obecność prac protetycznych (mostów, protez, implantów)
– obecność aparatu ortodontycznego

 

Wybór szczoteczki

Obecnie na rynku jest cała gama szczoteczek do zębów. Najskuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej i resztek pokarmowych są szczotek o miękkich i możliwie mocno skoncentrowanych włóknach równej długości. Nie powodują one uszkodzenia szkliwa, a także delikatnie masują dziąsłą. Bardzo ważny jest też dobór wielkości główki szczoteczki. Powinna być ona w miarę niewielka tak, aby ułatwiała dotarcie do wszystkich miejsc w jamie ustnej.

Szczoteczki elekrtyczne są zalecane u pacjentów których z trudem przychodzi opanowanie prawidłowej techniki manualnej oraz wszystkim tym, którzy preferują takie urządzenia. Szczoteczki elektryczne potrafią często zainteresować najmłodszych pacjentów, gdyż mają wbudowany ciekawy ekran sygnalizujący czas szczotkowania oraz obszar planowanej higieny.

Po konsultacji z lekarzem każdy pacjent powinien wybrać dla siebie najlepsze i najbardziej skuteczne rozwiązanie.

Pasta do zębów

Obecnie jest bardzo duży wybór past do zębów. Różnią się one barwą, smakiem, zapachem, właściwościami. Składem jednak nie różnią się znacznie od siebie.

Przy wyborze pasty należy kierować się tym, jakie ona zawiera substancje dodatkowe, pomagające w prawidłowej profilaktyce jamy ustnej.

Mogą to być pasty:

– profilaktyczne – ogólnie rozpowszechnione, mające średnią zawartość fluoru od 1000 do 1500 ppm dla dorosłych i od 500 do 600 ppm dla dzieci poniżej piątego roku życia
– ziołowe – wspomagające kondycję dziąseł
– lecznicze stosowane przy nadwrażliwościach tzw: sensitive;
– lecznicze zawierające dodatkowe substancje bakteriobójcze i bakteriostatyczne np: chlorcheksydynę

Metody szczotkowania zębów

Istnieje wiele metod szczotkowania zębów. Każdy pacjent powinien wspólnie z lekrzem stomatologiem dobrać jak najlepszą dla siebie technikę, zależną od stanu uzębienia i przyzębia, wieku, obecności uzupełnień protetycznych, aparatów ortodontycznych i zdolności manualnych. Szczotkowanie zębów powinno trwać około trzech minut i powinno odbywać się prznajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem oraz możliwie po każdym posiłku. Pacjenci noszący stały aparat ortodontyczny wymagają szczgólnej uwagi, gdyż czyszczenie zębów i aparatu powinno odbywać się obowiązkowo po każdym posiłku.

Dodatkowymi akcesoriami bardzo ważnymi w utrzymaniu dobrej higieny przestrzeni międzyzębowych są:

– nici dentystyczne
– nici trzyczęściowe tzw: superfloss;
– szczoteczki międzyzębowe
– szczoteczki jednopęczkowe
– irygatory

Brak czyszczenia przestrzeni międzyzębowych jest najczęstszą przyczyną powstawania nowych ognisk próchnicy, choroby przyzębia i nieprzyjemnego zapachu z ust.

Bardzo częstą przyczyną przykrego zapachu z jamy ustnej jest długo utrzymujący się nalot na języku. Aby temu zapobiec stosuje się odpwiednio do tego przeznaczone przyrządy do czyszczenia języka tzw: skrobaczki do języka.

Zachęcamy , aby w tej kwestii także skonsultować się z lekarzem lub higienistką. Pokażemy w naszym gabinecie jak szczotkować i zapraponujemy odpowiednie akcesoria, aby każdy pacjent mógł utrzymać  higienę jamy ustnej na bardzo dobrym poziomie.